вторник, 2 апреля 2013 г.

26.03.13. Тренінг "Розвиток вмінь щодо прийняття рішення. "


26.03.13. Тренінг "Розвиток вмінь щодо прийняття рішення. "

Мета: освоїти алгоритм прийняття рішення. 
Завдання: 
дати знання про алгоритм прийняття рішення;
• простежити освоєння алгоритму на практиці. 

Техніки: "Корова", "Плюс, мінус, інтерес".
Необхідне обладнаннязошити, ручки.
Хід заняття
Додаткові питання: "Як кожен намагався в реальному спілкуванні аналізувати поведінку себе і інших? Що вийшло, і що не вийшло?"
Техніка "Корова" 
Рішення завдання на взаємне переконання і спільне ухвалення рішення.
Завдання: дати можливість всій групі прийняти спільне єдине рішення; при аналізі процесу прийняття рішення освоїти алгоритм прийняття такого.
Інструкція. "Зараз ми прочитаємо умова задачі. Кожен з вас самостійно, без обговорення, вирішить її в розумі. Відповідь ви збережете в таємниці до того моменту, поки всі не вирішать завдання".
Умова задачі"У фермера була корова. Він продав її за 6 тис. доларів. Взявши позику в банку в розмірі 1,5 тис. доларів, він купив іншу корову, більш продуктивну, за 7,5 тис. доларів. Минув деякий час, і ця корова не стала відповідати його вимогам. Але ціни на ринку в той момент були вище, і він продав її за 8 тис доларів. Потім ціни дещо знизилися, і він купив гарну корову за 7,5 тис. доларів. По якимось причинам через рік він її продав за 4 тис. доларів і купив нову за 3 тис. доларів. Ще через рік він вирішив остаточно порвати з фермерським господарством і продав корову за 10 тис. доларів, оскільки ціни стали знову високими. З яким результатом він вийшов з усіх угод - зі збитками, прибутком або з тим же капіталом? Скільки (в тис. доларах) оцінюється результат?"
Умова задачі необхідно прочитати кілька разів, щоб кожен його запам'ятав. Читати слід цілком, щоб не зробити мимовільних підказок.
Після того, як кожен з учасників вирішить завдання, провідні запитують про отримані результати. Всі учасники діляться на групи згідно з отриманими відповідями. Якщо у всіх різні відповіді, то групи складаються за принципом найбільшою близькості результатів. Оптимальна кількість - 3-5 груп, не менше 2-3 осіб у кожній.
Інструкція групам" Ви повинні розробити спільний план переконання інших груп у власній правоті".
Після того як плани розроблені і провідні відчули, що групи можуть працювати узгоджено, кожна з груп по черзі виступає зі своїми аргументами. При цьому краще починати не з тієї групи, у якій результат найбільш правильний. Виступаючих в ході докази переривати не можна.
Провідні з'ясовують, не змінив чи хто з учасників своєї точки зору. Якщо такі є, то вони підключаються у відповідні групи. Потім починається дискусія, в якій кожна група намагається переконати інших у правильності свого результату.
У підсумку всі повинні прийти до одного результату.
Обговорення ходу рішення задачі згідно зі вступом ведеться за двома темами: міжособистісне взаємодія в процесі переконання (менша частина часу) і алгоритм прийняття рішення (більша частина часу).
Оскільки на обговорення першої теми залишається мало часу, краще будувати його на порівнянні що виявилися на другому занятті особливостей міжособистісної взаємодії з їх поведінкою в ході переконання. Крім того, рішення задачі дає можливість учасникам групи зрозуміти свої особливості не у формальному, а в діловому спілкуванні. Учасники групи зможуть краще зрозуміти відмінність ділового спілкування від неформального, якщо провідні розкажуть їм про основи транзактного аналізу і ролях Батько, Дорослий, Дитина.
Пояснення. "У спілкуванні кожна людина, незалежно від віку, може грати три ролі: Батько, Дорослий, Дитина. Якщо ми говоримо про те, що правильно чи неправильно, що добре або погано, на що треба звернути увагу, а на що звертати не варто, - ми перебуваємо в ролі Батька.
Дитина - це наші почуття і реакції на самих себе, запас інформації про події нашого внутрішнього життя. Це те, як бачить дитина зовнішні події і реагує на них.
Дорослий - це незалежна людина-комп'ютер, який переробляє всю інформацію (у тому числі і для Батьків і для Дитини), може сам зробити висновки і прийняти рішення на основі того, що правильно зараз. Дорослий - це наше вміння мислити раціонально на основі об'єктивних чинників.
У неформальному спілкуванні всі три ролі зустрічаються однаково часто (хоча в кожної людини "пропорції" ролей різні). У діловому ж спілкуванні частіше переважає роль Дорослого. Усі конфлікти, пов'язані з нерозумінням однією людиною іншого, зазвичай виникають від несумісності ролей (наприклад, коли одна людина в ролі Дитини просить участі та захисту, а другий з позиції Дорослого пояснює йому, що треба було зробити в даному випадку)".
Обговорення другий теми відбувається у формі засвоєння алгоритму прийняття рішення з опорою на приклади вирішення завдання "Корова".
Пояснення. "Людина часто виявляється в ситуації вибору: вступати у внз або йти працювати; який факультет вибрати; вийти заміж або продовжувати вчитися; вступати до аспірантури або йти працювати; їхати по розподілу чи ні і т.д. Таким чином, людина виявляється в ситуації прийняття рішення. Для дуже багатьох подібна ситуація виявляється стресовій. Про причини такого ставлення до необхідності приймати рішення ми говорили на першому занятті: з одного боку, людині страшно брати на себе відповідальність за свої вчинки, з іншого - він просто не знає, як грамотно прийняти рішення, щоб воно відповідало його інтересам і цілям. Тому просте знання деяких правил вже значно полегшує прийняття рішення. Які ж ці правила?
Процес ухвалення рішення дослідники розділяють на декілька етапів:
1. Збір можливих варіантів вирішення. На цьому етапі завданням людини стає збір як можна більшої кількості - глобальних і приватних, реальних та нереальних, мають під собою основу і не мають. Всі ідеї краще записати і піддати первинного аналізу.
2. Збір інформації по кожному варіанту рішення. Чим повніше інформація, тим з більшою впевненістю можна буде прийняти або відкинути шлях вирішення проблеми. На етапі збору інформації деякі ідеї вже відкидаються.
3. Дослідження шансів успішності в кожній альтернативу. На цьому етапі людина шукає відповідь на питання: "чи Можу я насправді здійснити цей варіант?"
4. Зв'язок кожної альтернативи з цілями та цінностями. Іноді найбільш успішний шлях вирішення конкретної проблеми не відповідає загальним принципам людини, його етичним нормам або життєвих цілей. Тому на даному етапі йдуть пошуки такого рішення, яке б враховувало дані фактори.
5. Розробка конкретного плану дій та визначення факторів, що сприяють і перешкоджають цим варіантом вирішення проблеми.
6. Формулювання плану дій для нових можливостей і нового розвитку. Це дуже важливий етап прийняття рішення. Людина завжди повинен мати перспективні цілі, тільки в цьому випадку його розвиток не зупиниться. Тому вирішувати приватні проблеми необхідно в руслі перспективного розвитку і їх рішення не повинно перешкоджати розвитку.
Особливо хотілося б звернути увагу на те, що вірне рішення ніколи не веде до безвиході. Воно повинне створювати людині можливості для подальшого розвитку".

Комментариев нет:

Отправить комментарий