пятница, 15 марта 2013 г.

пятница, 1 марта 2013 г.

26.02.2013 р. ЗАНЯТТЯ № 10. РИНОК ТА ЙОГО ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ: ПОПИТ, ПРОПОЗИЦІЯ, РИНКОВА ЦІНА. ЕКОНОМІЧНА ГРА: «КУПИ ШОКОЛАДКУ»

26.02.2013 р.


ЗАНЯТТЯ № 10.  РИНОК  ТА  ЙОГО  ОСНОВНІ  ЕЛЕМЕНТИ: ПОПИТ,  ПРОПОЗИЦІЯ,  РИНКОВА ЦІНА.  ЕКОНОМІЧНА     ГРА: «КУПИ ШОКОЛАДКУ»
Мета: пояснити учням  сутність попиту та пропозиції, наслідки впливу змін попиту та пропозиції на ринкову ціну; вивчити та закріпити  отримані  знання у формі економічної гри.
Обладнання: таблиця «Попиту та пропозиції»,  графіки «Попиту», «Пропозиції», «Ціни ринкової рівноваги», картки з індивідуальними завданнями ( 18 зелених і 18 червоних конверті). Основні поняття: попит, пропозиція, ринкова рівновага, надлишок, дефіцит.                            
ХІД ЗАНЯТТЯ
I.   Організаційний момент ( ділимося на дві групи)
1. Облік відвідування
2. Повідомлення теми й мети заняття
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Як ви розумієте термін «ринок»?
Які дійові особи беруть участь у процесі купівлі-продажу товарів на ринку?                
 Чи всі споживачі мають можливість придбати товар? (Ні) Чому?
Як ви думаєте, хто встановлює ціни на товар?
 III. Формування нових знань
План викладання нового матеріалу:



ГРА: «КУПИ  ШОКОЛАДКУ»
1 ГРУПА : роздаємо 18 червоних конверті    ви покупці, і  ви можете зробити заявку на придбання «шоколадки» підняттям руки, розраховуючи  тільки  на суму, що вказана   у вашому конверті.
2 ГРУПА : роздаємо 18 зелених  конверті    ви продавці,  і  ви можете зробити заявку на продаж  «шоколадки» підняттям руки, не  дешевше   суми, що вказана   у вашому конверті.
Отже,  у  мене  є  «шоколадка».  Я хочу   вивчити «попит»  на  цей  товар.  Може  мені  варто зайнятися  цим  бізнесом ?
Отже, перша ціна 10 гривень. Хто  хоче  і  може  купити  цю «шоколадку»? Підніміть  руку  як тільки  приймете  рішення. Потім аналогічно оголошується  ціна 8, 6, 4 та 2 гривні
(рахую кількість  піднятих  рук  і  заповнюю таблицю  на   дошці )
    ТАБЛИЦЯ №1  «ШКАЛА  ПОПИТУ НА ШОКОЛАД»
ЦІНА «ШОКОЛАДКИ» ( ГРН.)
10
  8
  6
  4
  2
КІЛЬКІСТЬ БАЖАЮЧИ КУПИТИ





  Таблиця  яку ми заповнили у ході гри,  називається  шкалою попиту
1. Що таке попит?.
2. Графік залежності величини попиту (Qn) від ціни (Р).

3. Закон попиту?
4. Нецінові фактори зміни попиту (на моб. телеф.) ( смак,  мода, зміна доходів споживача, ціни подібних товарів, кількість покупців на ринку,  очікування на зміну ціни на товар, …….)
ВИСНОВОК . Отже, з попитом на шоколад ми визначилися .
Тепер  нам  необхідно  знайти  виробника  який  захоче  виготовляти  шоколад,  і  визначити ціну  продажу.
Продовжуємо нашу  гру (участь у грі беруть тільки власники  зелених  конвертів)
Отже, хто може, як виробник, продати шоколадку за 2 гривні?
Підніміть  руку  як тільки  приймете  рішення. Потім аналогічно оголошується  ціна 4, 6, 8 та 10 гривень.
(рахую кількість  піднятих  рук  і  заповнюю таблицю  на   дошці )
ТАБЛИЦЯ №2  «ШКАЛА  ПРОПОЗИЦІЇ  ШОКОЛАДУ»
ЦІНА «ШОКОЛАДКИ» ( ГРН.)
  2
  4
  6
  8
10
КІЛЬКІСТЬ БАЖАЮЧИ ПРОДАТИ





Таблиця  яку ми заповнили у ході гри,  називається  шкалою пропозиції
5. Що таке пропозиція (S).
6.Графік пропозиції.

7. Закон пропозиції
Зверніть увагу, що люди зустрічаючись на ринку, не знають  законів  попиту та пропозиції, але здавна  вміють  домовитися,  піднімаючи  або  знижуючи  ціну
МІНІ – ГРА.( 2 бажаючих учня, ціну кажу кожному окремо на вухо)
На базарі ви побачили цікаву гру. Ви хочете купити (максимум за    25 грн.), продавець – продати (мінімум за 15 грн.) Спробуйте домовитись. Розпочніть торг.
( Поки йде торг, будую графік попиту та пропозиції в одних координатах.)
Тільки – но ви побачили, як взаємодіє попит та пропозиція. Те саме ми можемо побачити на графіку. Точка перетину двох кривих є умовою  рівноваги  ринку, і  ми одержуємо рівноважну ціну і рівноважну кількість товару. Визначити по графіку.

8. Рівноважна ціна — це така ціна, що дозволяє продати весь обсяг товарів, який продавці згодні запропонувати за такої ціни.

9. Дефіцит товару?
10.Надлишок товару?
11. Якими є умови зміни ці­ни товару на ринку?

Який висновок ми можемо зробити  за даними, що отримані за допомогою цієї гри?
Ця гра показала  вплив попиту  та пропозиції на формування рівноважної  ціни та рівноважної  кількості  товару.
Всі зрозуміли як встановлюються (формуються) ціни?


IV.     Закріплення знань і вмінь
Розгляньте ситуації
1. Що станеться з попитом на шоколадні цукерки в разі зростання доходів на­селення?
2. Що може вплинути на переміщення кривої попиту на шоколад?
V. Домашнє завдання
За даними таблиці виконати завдання: 1) побудувати графік попиту на яблука, пояснити, який нахил має крива по­питу;
Ціна, грн за 1 кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Обсяг попиту, тис. кг
90
82
70
58
50
41
32
25
20
12
2) визначити можливі зміни кривої попиту, якщо:
а)      прибутки споживачів зменшаться;
б)      споживачі очікують зростання цін на яблука внаслідок неврожаю;
в)      зросте ціна на інші фрукти.