пятница, 30 ноября 2012 г.

Навчальні матеріали

Конспекти занять 1,2



 Засідання клубу  « ТЕМП» №1
 Організаційне засідання. Ознайомлення з проектом ШКП. Створення статуту, логотипу. Принципи роботи клубу.
Мета: ознайомити учнів з українсько-польським проектом  ШКП; розробити назву, логотип, правила роботи клубу та Статут ШКП. Сформувати вміння аналізувати отриману інформацію; розвинути у учнів вміння роботи в колективі та в групах;
Обладнання: магніти, крейда,  кольорові маркери, папір А-4, ватман (2 шт.) дошка
Форма проведення: робота в групах, дискусія.
План заняття:
1. Організаційний момент. Ознайомлення з українсько-польським проектом ШКП. 2. Обговорення принципів роботи клубу.
3. Пояснення цілей та завдань ШКП.
4.Вибір та обговорення назви та логотипу клубу.

5.Створення основи Статуту ШКП.
6. Підведення підсумків.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Привітання учнів. Презентація українсько-польського проекту.

2. Метод  вільного   мікрофона:  Спільне обговорення та прийняття принципів роботи клубу.
 Правила  роботи  ШКП:
-       взаємоповага і толерантність
-       телефон ставити на режим «Без звука».
        -       «правило піднятої руки»;
-       відповідальність за свої вчинки;
-       активність і співпраця;
        -       кожна думка має право на життя;
        -       час засідання Клубу обмежити – 1 год.;
-       пунктуальність;
-       вихід за потреби - «тихо».

3. Пояснення цілей та завдань ШКП.
Його головна мета: формування стійкого інтересу учнів до економічної науки та розвиток підприємницьких здібностей.
Досягнення цієї мети здійснюється шляхом вирішення таких завдань:                                                                                                                         
 - заохочення молоді до активної участі у суспільному житті;
- ознайомлення учнів з основними економічними поняттями;
- формування економічно і соціально активних громадян суспільства;
Розвивати:
-  вміння колективної праці;
-  аналітичні здібності учнів та вміння робити висновки;
-  вміння працювати з різними джерелами інформації;
-  навички самопрезентації, з наступною характеристикою та презентуванням  отриманих  результатів;
-  підприємницькі здібності учнів щодо організації і реалізації власних проектів;
-  раціональне мислення та використання економічних ресурсів.
Цілі:
- Підготовка учнів до активної та свідомої участі  у господарському житті суспільства;
- Здійснення широкого кола заходів, пов'язаних з економічною освітою;
- Формування підприємницьких настроїв у молодих людей та їх використання на практиці;
- Розширення та поглиблення співпраці школи з органами державної влади і бізнес-середовища
Завдання нашого Клубу:
- Розкрити творчі здібності кожного учасника;
- Навчити продуктивній роботі в команді;
- Навчити ставити перед собою цілі і втілювати їх у життя.
4. Вибір та обговорення назви та логотипу клубу.
Робота в парах. Вправа «Герб».
Завдання. Намалювати у вигляді герба або іншого символу логотип клубу підприємців школи. Презентація робіт. Обговорення.

5. Створення Статуту ШКП.
Як ви думаєте, що необхідно для початку роботи будь-якої організації чи об'єднання? (Документи, що регулюють її діяльність, а в нашому випадку такий документ - це статут)

Робота в групах. Створення статуту за типовим зразком. Презентація статутів групами та створення єдиного статуту клубу.
6. Підведення підсумків.
Зворотній зв'язок ( Учасники визначаються, чи хочуть бути членами Клубу. Написання заяв )




 Засідання клубу « ТЕМП»  №2
Обговорення та затвердження статуту, плану роботи ШКП. Підприємець та підприємництво. Тест на здатність займатися бізнесом.
Мета: обговорити та затвердити Статут ШКП та план роботи клубу. Дати поняття «підприємництво»,«підприємлива особистість»; продовжити формувати  аналітичні здібності учнів та вміння робити висновки; розвивати  вміння роботи  в групах. 
Обладнання: тест, магніти, крейда,  кольорові маркери, папір А-4, ватман, дошка
Форма проведення: робота в групах, бесіда.
План заняття:
1. Організаційний момент.
 2. Обговорення та затвердження статуту.
 3. Обговорення та затвердження плану роботи клубу.
4. Бесіда з учнями.
5. Тест на здатність займатися бізнесом.
6. Підведення підсумків.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Привітання учнів.
2. Обговорення та затвердження статуту.(дивись дод. №1)
3. Обговорення та затвердження плану роботи клубу.
Робота в групах. Завдання: Визначте основні напрямки діяльності клубу та основні теми і запитання, що  вас цікавлять. Презентація роботи груп. Підсумки. ( дод.№2)
4. Бесіда з учнями.
- Що таке «підприємництво»? ( Діяльність, пов'язана з плануванням, розробленням і втіленням бізнес-ідей на свій ризик та власні кошти)
- Що таке «підприємлива особистість»? (Людина, що  вміє створювати та втілювати нові ідеї в життя, отримувати очікуваний їм результат та прибуток )
- Що таке «креативний потенціал»? (Такі здібності людини, які допомагають придумувати нові, нестандартні, цікаві ідеї).
5. Тест на здатність займатися бізнесом.
Запропонований тест досить простий, з відомою часткою гумору. Тест складений за зразком тих, що широко використовуються у країнах з ринковою економікою, але з урахуванням нашої вітчизняної специ­фіки.
Повністю позитивна відповідь на кожне питання дає 10 балів, повніс­тю негативна — 0 балів. Проміжні відповіді оцінюються «на око» між 0 й 10 балами. Наприклад, якщо ви з 10 своїх учителів пам'ятаєте дату дня народження лише одного, відповідь — 1 бал. Якщо відповідь на яке-небудь питання для вас складна, ставте 5 балів. Склавши всі ваші бали, ви заглядаєте в ключ нашого тесту.
1. Чи  поводитеся  ви  наодинці  так  само,  як  і  тоді,  коли  за  вами  спосте­рігають?  
2. Чи  вважаєте  себе  здатним  стати   главою  сім'ї?
3. Чи  вважаєте  хитрість  корисною  якістю?
4. Чи  можете  заговорити  на  вулиці  з  незнайомою  людиною?
5. Чи  знаєте,  які  кольори  нині  в  моді?
6. Чи  поїдете  в  трамваї ( тролейбусі,  автобусі ),  якщо  забули  дома  про­їзний?
7. Чи  заздрите  успіху  ваших  знайомих?
8.  Чи  звертаєтеся  «на ви»  до  ваших  старших  за  віком  родичів?
9. Чи  здатні  усно  швидко  розрахувати,  скільки  буде  3 %  від  3 % ?
10. Чи  приходите  вчасно  в  кіно  ( клуб,  дискотеку , …)?
11.  Чи  приходите  вчасно  на  побачення?
12. Чи  вважаєте  ви  за  потрібне  давати  «на чай»?
13. Чи  переживаєте,  якщо  вас  обрахували ?
14. Чи  пам'ятаєте  дату  народження  свого  вчителя ?
15. Чи  сідаєте  в  міському  транспорті  на  будь-яке  вільне  місце?
16. Чи  сідаєте  в  маршрутці  (таксі)  тільки  на  заднє  сидіння?
17. Чи  любите  писати  в  книги  скарг  або  вимагати  адміністратора  торго­вельного  залу,   магазину ?
18. Чи  вважаєте,  що  завжди  досить  одного  попередження ?
19. Чи  знаєте,  які  грошові  одиниці  існували  в  Стародавньому  Римі ?
20. Чи  здатні  залишити  валізу  на  вокзалі  під  нагляд  зовсім  незнайомої людини?
КІЛЬКІСТЬ  НАБРАНИХ  БАЛІВ:_______
Ключ   до  тесту ( для помічників )
120—200 балів — ви природжений бізнесмен. Однак, якщо ви одер­жали ці бали в результаті підглядання у відповідь, відніміть із суми 80 балів й орієнтуйтеся за новим результатом.
110—119 балів — ви маєте не всі потрібні якості бізнесмена, але у вас є реальні шанси домогтися успіху в бізнесі; деяку допомогу при цьому вам зроблять міркування про причину втрати балів.
50—99 балів — мабуть, у бізнесмени вам не вибитися, але, зважаю­чи на все, ви правдиві, порядні, у вас непоганий характер — так що не все загублено в житті; втім, якщо отриманий результат не відбив у вас бажання займатися  бізнесом, додайте  собі  20  балів.   
6. Підведення підсумків.



 Засідання клубу  « ТЕМП» № 3

Тренінг «Розвиток групової згуртованості».
Мета тренінгу: розвивати групову згуртованість, групову взаємодію, створити приємну обстановку, відволіктися від усіх справ і турбот.
Обладнання: картки з літерами алфавіту; мотузка, кінці якої зв'язані, стільці.
План заняття:
1.Організаційний момент.
2. Поняття про групову згуртованість.
3. Фактори, що сприяють групової згуртованості.
4. Причинами зниження групової згуртованості.
5.Тренінг:
- Вправа «Привітання»
- Вправа «Друкарська машинка»
- Вправа «Ковдра»
- Вправа «Коло єнота»
- Вправа «Місіс Мамбл»
- Вправа «Виконання бажань»
6. Підведення підсумків.
Хід заняття
1. Організаційний момент. Привітання учнів.
Загальна інформація: лекція
2. Поняття про групову згуртованість.
Групова згуртованість - це показник міцності, єдності та стійкості міжособистісних взаємодій і взаємин у групі, що характеризується взаємною емоційною привабливістю членів групи і задоволеністю групою. Групова згуртованість може виступати і як мета психологічного тренінгу, і як необхідна умова успішної роботи. У групі, сформованій з незнайомих людей, якась частина часу обов'язково буде витрачена на досягнення того рівня згуртованості, який необхідний для вирішення групових завдань.
3. Фактори, що сприяють групової згуртованості:
Ø збіг інтересів, поглядів, цінностей і орієнтації учасників групи;
Ø достатній рівень гомогенності складу груп (особливо за віковим показником - небажано об'єднувати в одній групі осіб, яким за п'ятдесят років і молодше вісімнадцяти);
Ø атмосфера психологічної безпеки, доброзичливості,сприйняття;
Ø активна, емоційно насичена спільна діяльність, спрямована на досягнення мети, значимої для всіх учасників;
Ø привабливість ведучого як зразка, моделі оптимально функціонуючого учасника;
Ø кваліфікована робота ведучого, який використовує спеціальні психотехнічні прийоми і вправи для посилення згуртованості;
Ø наявність іншої групи, яка може розглядатися як суперниця в якомусь відношенні;
4. Причинами зниження групової згуртованості можуть виступити:
- Виникнення у тренінговій групі дрібних підгруп (це особливо ймовірно в групах, що перевищують 15 чоловік; втім, іноді своєрідні змагання, що з'являються між підгрупами, прискорюють  групову динаміку та сприяє оптимізації тренінгу);
- Знайомство (дружба, симпатія) між окремими членами групи до початку тренінгу - це веде до приховування від інших учасників групи якоїсь приватної інформації, до прагнення захистити один одного і не вступати в полеміку, до відчуження таких осіб  від групи;
- Невміле керівництво з боку ведучого, яке може призвести до зайвого напруження, конфліктів і розвалу групи;
- Відсутність єдиної мети, що захоплює і об'єднує учасників, і спільної діяльності, організованої ведучим; млява групова динаміка.
Згуртованість визначає успіх тренінгової роботи вже хоча б тому, що робить групу більш стійкою до ситуацій, що супроводжується негативними емоційними переживаннями, допомагає долати кризи в розвитку. У деяких випадках досягнення високої групової згуртованості стає найважливішою метою психологічного тренінгу (про це не завжди доцільно інформувати учасників). Тренінги згуртованості, створення команди проводяться в організаціях і установах, чия ефективна діяльність безпосередньо залежить від ступеня єдності і взаєморозуміння учасників.
5. Тренінг
Вправа «Привітання».
Учасникам пропонується утворити коло і розділитися на три рівні частини: "європейців", "японців" і "африканців".
Потім кожен із учасників йде по колу і вітається з усіма "своїм способом": "європейці" тиснуть руку, "японці" кланяються, "Африканці" труться носами.
Ця вправа зазвичай відбувається весело і емоційно. Його краще всього ставити в початок заняття, для того щоб привітати один одного і зарядити групу енергією.
Бесіда з учнями.
Питання: Які емоції у вас викликала ця вправа? Що було найважчим? Що допомогло впоратися з вправою?
Вправа «Друкарська машинка»
Вправа для концентрації уваги, командної взаємодії (згуртованості).
Час: 20 хв.
Завдання: Між учасниками тренер розподіляє картки з літерами алфавіту.
Тренер вимовляє слово, його необхідно «надрукувати». Група, що уособлює друкарську машинку, намагається це зробити, плескаючи в долоні. Правильно надрукованим вважається слово, яке учасники «відхлопали», не порушуючи черговості букв.
Бесіда з учнями.
Питання для зворотнього зв'язку: Як ви впоралися із завданням? У чому полягала його складність для вас?
Вправа «Ковдра»
Вправа спрямована на розвиток уміння діяти узгоджено.
Час: 30 хв.
Завдання: Тренер ділить групу на підгрупи по чотири учня, розташовуючи їх у просторі таким чином, щоб у кожної з команд було приблизно по чотири квадратних метри площі. Тренер попереджає групи про те, що розмовляти не можна і учасники повинні розуміти один одного без слів. Для того, щоб налаштувати учасників на роботу, тренер зачитує наступну історію:
"Прекрасним літнім днем ​​ви всі разом зібралися на морському  узбережжі. Ви розстеляєте на піску вовняну ковдру, потім сідаєте на ню і насолоджуєтеся сонцем, свіжим повітрям і плеском хвиль. Раптом збирається гроза. Ви йдете з узбережжя, але перш за все разом ви повинні скласти вовняну ковдру ».
Після цієї історії всі команди і всі члени команд спільними зусиллями повинні скласти уявну вовняну ковдру. На операцію по складанню ковдри відводиться        дві хвилини.
Бесіда з учнями.
Питання для зворотнього зв'язку: Що допомагає команді успішно впоратися із завданням? Що ускладнює вирішення завдання? Що роблять окремі гравці, щоб подолати перешкоди?
Вправа «Коло єнота»
Вправа допомагає учасникам відчути довіру один до одного.
Матеріали: мотузка, кінці якої зв'язані.
Завдання: Усі учасники стають в коло і беруть  двома руками канат.
Тренер: «Давним-давно на землі жило плем'я індіанців. Священною твариною в їх племені вважався єнот. І кожного разу, приходячи з вдалого полювання, перемігши ворога чи зібравши врожай, індіанці виконували ритуальний танець на честь єнота. Зараз ми його з вами повторимо ». Учасники, тримаючись за канат, повинні максимально відхилитися назад. Потім тренер просить всіх присісти якомога нижче, встати, тримаючись однією рукою за канат, відхилитися вправо, потім поміняти руку і відхилитися вліво, знову сісти і встати.
Бесіда з учнями.
Питання для зворотнього зв'язку: Що було найскладнішим? Що допомогло виконати вправу? Як інші учасники групи допомагали вам виконати вправу (якщо допомагали)? Що (хто) завадило виконати?
Вправа «Місіс Мамбл»
Вправа спрямована на те, щоб учасники могли розслабитися іпосміятися.
Час: 10 хв.
Завдання: Учасники сідають в коло. Один з гравців повинен звернутися до свого сусіда праворуч і сказати: «Вибачте, ви не бачили місіс Мамбл?». Сусід праворуч відповідає фразою: «Ні, я не бачив. Але можу запитати у сусіда », повертається до свого сусіда праворуч і задає встановлене питання, і так по колу. Причому, задаючи і відповідаючи на питання, не можна показувати зуби. Оскільки вираз обличчя і голос дуже комічні, той, хто засміється або покаже зуби під час діалогу, вибуває з гри.
Бесіда з учнями.
Питання для зворотнього зв'язку: Що було найскладнішим? Що допомогло виконати вправу? Як інші учасники групи допомагали вам виконати вправу (якщо допомагали)? Що (хто) завадило виконати?
Вправа «Виконання бажань»
Один з членів групи висловлює своє бажання. Група обговорює спосіб задоволення цього бажання тут, в даній обстановці, і потім реалізує цей спосіб (в уяві, в пантомімі, в реальних діях). Потім виповнюється бажання іншого учасника.
Бесіда з учнями.
Питання для зворотнього зв'язку: Чи було важко загадувати бажання? Чи задоволені ви тим, як задовольнили ваше бажання?
Підведення підсумків. Які ваші враження? Що сподобалось, а що ні?




 Засідання клубу  « ТЕМП» № 4

Я підприємець? Риси підприємця.
Мета: коротко ознайомити учнів з історією виникнення понять «підприємець»,      «підприємництво», «підприємницька діяльність»; привернути увагу учнів до питання важливості вибору професії, вчити бачити свої реальні перспективи і можливості, нести особисту відповідальність за своє майбутнє, розвивати вміння планувати і досягати професійних цілей, раціонально використовувати час.
Обладнання:компютер, проектор, відеоролики, магніти, комплект карток, дошка, кольорова крейда.
План заняття:
1.Організаційний момент.
2.Коротка історія підприємництва.
3.Перегляд відеороликів  № 1,2
4.Бесіда з учнями.
5. Риси підприємця.
6.Гра одягни підприємця.
7.Підсумки.Перегляд  відео « В.В. Довгань  Що для мене підприємництво? »
Хід заняття.
1.Організаційний момент. Привітання та створення позитивного настрою.
2.Коротка історія підприємництва.
Хто такий підприємець?
У науковий обіг поняття «підприємець» увів банкір-економіст Р. Кантільйон на початку XVII ст. До підприємців він зараховував людей з нефіксованими прибутками (ремісників, селян), тобто тих, хто був зайнятий економічною діяльністю в умовах нестабільності та непередбаченості цін. Головною рисою підприємця він вважав готовність до ризику.  А.Сміт, один з тих, хто заклав теоретичні підвалини підприємництва, розглядав підприємця як власника. Саме цим визначаються його дії в економічному житті, мотивація, поведінка, психологія.




Враховуючи інтереси, вигоду як невід`ємний атрибут підприємця, не можна лише ним визначати мотиви його діяльності. Адже в умовах ринкового середовища суб`єктів підприємницької діяльності багато і між ними точиться конкурентна боротьба за кращий результат - прибуток. Отримати останній можна лище за умови застосування найбільш ефективного варіанта використання ресурсів, оцінки економічного ризику, новаторських ідей. Це спонукає підприємця йти непротореним шляхом, застосовувати найкращі якості працівника: творчість, сумлінну працю, організаторські здібності.

Намагання проявити себе як особистість у певній сфері діяльності, реалізувати свої ідеї та результати праці, зробити їх надбанням суспільства - це також інтерес підприємця, якому належить значна роль у житті суспільства, є його рушієм. Усе це і робить підприємця піонером, який веде вперед  сво
ю справу, а підприєм-ництво  - локомотивом економічного, соціального і культурного розвитку людського суспільства.

Поняття “підприємець” часто вживають як синонім такого поняття, як “господар”, “бізнесмен”.
 Людину, яка організувала свою справу  і веде її, називають саме одним з цих понять.
 Підприємницька діяльність
Підприємницька діяльність — праця індивіда, заснована на розвитку особистих якостей, розширенні знань щодо своїх можливостей, спрямованих на досягнення найкращого результату у господарській діяльності, реалізацію власної мети, отримання економічної вигоди і насамперед привласнення додаткового продукту.

Підприємництвом не можна вважати виконання будь-якого завдання, отриманого від іншої особи, якщо у виконавця був відсутній хоча б один особистісний фактор і не було права на свободу такої діяльності. (реалізатор товарів, ……)
Бесіда. Хто із вас думав про своє майбутнє?  Що ви думаєте робити після закінчення школи? Хто хоче відкрити свій бізнес? Які причини  такого вибору?
3.Перегляд відеоролику № 1 «Ти підприємець»
Бесіда. Що ви побачили?  Ваші враження ? Висновки.
Перегляд відеоролику № 2 « Підприємці можуть змінити світ»
4. Бесіда. Що ви побачили?  Ваші враження ? Що дав вам перегляд цього відеоролику? Висновки.
 5.Робота в групах.
Завдання. Як ви вважаєте які риси притаманні підприємцю?
Захист проектів.
 6. Робота в групах.  Дидактична гра   «Одягни підприємця»
Одяг підприємця (Виготовити картки + магніти)
Досягти успіху бізнесменові допомагає вміння «сконструювати» свій зовнішній вигляд. Складіть робочий костюм з огляду на комбінацію кольорів сорочки, краватки, шкарпеток і черевиків з наступного набору:
КОСТЮМ: сірий, темно-синій, чорний, коричневий.
СОРОЧКА: біла, блакитна, світло- рожева, бежева.
КРАВАТКА: коричнева, червоно-чорна, сіра, зеленувато-коричнева.
ШКАРПЕТКИ: чорні, коричневі, фіолетові, бордо, бежеві.
ЧЕРЕВИКИ: чорні, коричневі.
Захист своїх проектів.
Характерні риси підприємця

Характер підприємницької діяльності висуває певні вимоги до особистості підприємця. Тому підприємець повинен мати не лише бажання або нахил до підприємництва, а й певні ділові якості й риси характеру. За даними п’ятирічного проекту виявлення “профілю підприємця ”, організованого американською фірмою “Мак-Бер
- енд Компані, виділено 21 найважливішу рису “оптимального типу підприємця”.  Найбільш важливі серед них:

1. організаційно-господарське новаторство;
2. готовність та здатність до ризику;
3. пошук нових можливостей та ініціативність;
4. орієнтація на ефективність та якість продукції і обслуговування;
5. майнова відповідальність та цілеспрямованість;
6. висока інформованість та постійне спостереження;
7. здатність до жертв в інтересах справи;
8. чіткість, планомірність у роботі;
9. здатність переконувати людей, комунікабельність, чесність, надійність тощо.

Підприємець повинен мати такі найважливіші якості, що групуються навколо відповідних функцій:

1) здатність бачити в людині основне джерело підвищення ефективності роботи підприємства, генератора нових ідей; проводити політику формування лідерів і новаторів, стимулювати у них виправданий ступінь ризику; формувати економічне мислення; постійно здійснювати пошук нових можливостей, бути ініціативним та ін.;
2) уміння об'єднати людей для досягнення спільної мети, здатність переконувати їх, приділяти увагу прагненням людей, їх духовним якостям, домагатись, щоб цінності фірми підтримували всі працюючі тощо;
3) професійна підготовленість для пошуку оптимальних варіантів розвитку підприємства, інтенсифікації його діяльності; здатність постійно орієнтуватись на ефективність та якість, здійснювати систематичне планування, прагнути до всебічної інформованості, йти на розумний ризик; впроваджувати такі форми і системи заробітної плати, які сприяють економії ресурсів (сировини, електроенергії, палива, праці); надавати підрозділам певну автономію в поєднанні з жорстким централізмом щодо досягнення стратегічних цілей та ін.;
4) постійне орієнтування на потреби споживачів; сплата податків відповідно до чинного законодавства; прагнення не забруднювати довкілля; добиватись оптимального поєднання індивідуальних, колективних та суспільних інтересів; відповідати за свої дії;
5) уміння діяти цілеспрямовано, енергійно, вірити в успіх справи, бути наполегливим і гнучким, розвивати свої творчі, організаторські здібності тощо.
Розвиток суспільної форми капіталу має певні історичні межі, сутність яких розкривається в історичній тенденції капіталістичного нагромадження.

7.Підсумки. Перегляд  відео « В.В. Довгань  Що для мене підприємництво? »




 ЗАНЯТТЯ № 10.  РИНОК  ТА  ЙОГО  ОСНОВНІ  ЕЛЕМЕНТИ: ПОПИТПРОПОЗИЦІЯРИНКОВА ЦІНАЕКОНОМІЧНА     ГРА: «КУПИ ШОКОЛАДКУ»
Мета: пояснити учням  сутність попиту та пропозиції, наслідки впливу змін попиту та пропозиції на ринкову ціну; вивчити та закріпити  отримані  знання у формі економічної гри.

Обладнання: таблиця «Попиту та пропозиції»,  графіки «Попиту», «Пропозиції», «Ціни ринкової рівноваги», картки з індивідуальними завданнями ( 18 зелених і 18 червоних конверті). Основні поняття: попит, пропозиція, ринкова рівновага, надлишок, дефіцит.                            

ХІД ЗАНЯТТЯ

I.   Організаційний момент ( ділимося на дві групи)

1. Облік відвідування

2. Повідомлення теми й мети заняття

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Як ви розумієте термін «ринок»?

Які дійові особи беруть участь у процесі купівлі-продажу товарів на ринку?                

 Чи всі споживачі мають можливість придбати товар? (Ні) Чому?

Як ви думаєте, хто встановлює ціни на товар?


 III. Формування нових знань

План викладання нового матеріалу:







ГРА: «КУПИ  ШОКОЛАДКУ»

1 ГРУПА : роздаємо 18 червоних конверті    ви покупці, і  ви можете зробити заявку на придбання «шоколадки» підняттям руки, розраховуючи  тільки  на суму, що вказана   у вашому конверті.

2 ГРУПА : роздаємо 18 зелених  конверті    ви продавціі  ви можете зробити заявку на продаж  «шоколадки» підняттям руки, не  дешевше   суми, що вказана   у вашому конверті.

Отжеу  мене  є  «шоколадка».  Я хочу   вивчити «попит»  на  цей  товарМоже  мені  варто зайнятися  цим  бізнесом ?

Отже, перша ціна 10 гривень. Хто  хоче  і  може  купити  цю «шоколадку»? Підніміть  руку  як тільки  приймете  рішення. Потім аналогічно оголошується  ціна 8, 6, 4 та 2 гривні

(рахую кількість  піднятих  рук  і  заповнюю таблицю  на   дошці )

    ТАБЛИЦЯ №1  «ШКАЛА  ПОПИТУ НА ШОКОЛАД»

ЦІНА «ШОКОЛАДКИ» ( ГРН.)
10
  8
  6
  4
  2
КІЛЬКІСТЬ БАЖАЮЧИ КУПИТИ






  Таблиця  яку ми заповнили у ході гриназивається  шкалою попиту

1. Що таке попит?.

2. Графік залежності величини попиту (Qn) від ціни (Р).



3. Закон попиту?

4. Нецінові фактори зміни попиту (на моб. телеф.) ( смакмода, зміна доходів споживача, ціни подібних товарів, кількість покупців на ринкуочікування на зміну ціни на товар, …….)

ВИСНОВОК . Отже, з попитом на шоколад ми визначилися .

Тепер  нам  необхідно  знайти  виробника  який  захоче  виготовляти  шоколаді  визначити ціну  продажу.

Продовжуємо нашу  гру (участь у грі беруть тільки власники  зелених  конвертів)

Отже, хто може, як виробник, продати шоколадку за 2 гривні?

Підніміть  руку  як тільки  приймете  рішення. Потім аналогічно оголошується  ціна 4, 6, 8 та 10 гривень.

(рахую кількість  піднятих  рук  і  заповнюю таблицю  на   дошці )

ТАБЛИЦЯ №2  «ШКАЛА  ПРОПОЗИЦІЇ  ШОКОЛАДУ»

ЦІНА «ШОКОЛАДКИ» ( ГРН.)
  2
  4
  6
  8
10
КІЛЬКІСТЬ БАЖАЮЧИ ПРОДАТИ






Таблиця  яку ми заповнили у ході гриназивається  шкалою пропозиції

5. Що таке пропозиція (S).

6.Графік пропозиції.



7. Закон пропозиції

Зверніть увагу, що люди зустрічаючись на ринку, не знають  законів  попиту та пропозиції, але здавна  вміють  домовитисяпіднімаючи  або  знижуючи  ціну

МІНІ – ГРА.( 2 бажаючих учня, ціну кажу кожному окремо на вухо)

На базарі ви побачили цікаву гру. Ви хочете купити (максимум за    25 грн.), продавець – продати (мінімум за 15 грн.) Спробуйте домовитись. Розпочніть торг.

( Поки йде торг, будую графік попиту та пропозиції в одних координатах.)

Тільки – но ви побачили, як взаємодіє попит та пропозиція. Те саме ми можемо побачити на графіку. Точка перетину двох кривих є умовою  рівноваги  ринку, і  ми одержуємо рівноважну ціну і рівноважну кількість товару. Визначити по графіку.



8. Рівноважна ціна — це така ціна, що дозволяє продати весь обсяг товарів, який продавці згодні запропонувати за такої ціни.



9. Дефіцит товару?

10.Надлишок товару?

11. Якими є умови зміни ці­ни товару на ринку?



Який висновок ми можемо зробити  за даними, що отримані за допомогою цієї гри?

Ця гра показала  вплив попиту  та пропозиції на формування рівноважної  ціни та рівноважної  кількості  товару.

Всі зрозуміли як встановлюються (формуються) ціни?





IV.     Закріплення знань і вмінь

Розгляньте ситуації

1. Що станеться з попитом на шоколадні цукерки в разі зростання доходів на­селення?

2. Що може вплинути на переміщення кривої попиту на шоколад?

V. Домашнє завдання

За даними таблиці виконати завдання: 1) побудувати графік попиту на яблука, пояснити, який нахил має крива по­питу;

Ціна, грн за 1 кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Обсяг попиту, тис. кг
90
82
70
58
50
41
32
25
20
12

2) визначити можливі зміни кривої попиту, якщо:

а)      прибутки споживачів зменшаться;

б)      споживачі очікують зростання цін на яблука внаслідок неврожаю;

в)      зросте ціна на інші фрукти.




  Тренінг "Розвиток вмінь щодо прийняття рішення. "

Мета: освоїти алгоритм прийняття рішення. 
Завдання: 
дати знання про алгоритм прийняття рішення;
• простежити освоєння алгоритму на практиці. 

Техніки: "Корова", "Плюс, мінус, інтерес".
Необхідне обладнаннязошити, ручки.
Хід заняття
Додаткові питання: "Як кожен намагався в реальному спілкуванні аналізувати поведінку себе і інших? Що вийшло, і що не вийшло?"
Техніка "Корова" 
Рішення завдання на взаємне переконання і спільне ухвалення рішення.
Завдання: дати можливість всій групі прийняти спільне єдине рішення; при аналізі процесу прийняття рішення освоїти алгоритм прийняття такого.
Інструкція. "Зараз ми прочитаємо умова задачі. Кожен з вас самостійно, без обговорення, вирішить її в розумі. Відповідь ви збережете в таємниці до того моменту, поки всі не вирішать завдання".
Умова задачі"У фермера була корова. Він продав її за 6 тис. доларів. Взявши позику в банку в розмірі 1,5 тис. доларів, він купив іншу корову, більш продуктивну, за 7,5 тис. доларів. Минув деякий час, і ця корова не стала відповідати його вимогам. Але ціни на ринку в той момент були вище, і він продав її за 8 тис доларів. Потім ціни дещо знизилися, і він купив гарну корову за 7,5 тис. доларів. По якимось причинам через рік він її продав за 4 тис. доларів і купив нову за 3 тис. доларів. Ще через рік він вирішив остаточно порвати з фермерським господарством і продав корову за 10 тис. доларів, оскільки ціни стали знову високими. З яким результатом він вийшов з усіх угод - зі збитками, прибутком або з тим же капіталом? Скільки (в тис. доларах) оцінюється результат?"
Умова задачі необхідно прочитати кілька разів, щоб кожен його запам'ятав. Читати слід цілком, щоб не зробити мимовільних підказок.
Після того, як кожен з учасників вирішить завдання, провідні запитують про отримані результати. Всі учасники діляться на групи згідно з отриманими відповідями. Якщо у всіх різні відповіді, то групи складаються за принципом найбільшою близькості результатів. Оптимальна кількість - 3-5 груп, не менше 2-3 осіб у кожній.
Інструкція групам" Ви повинні розробити спільний план переконання інших груп у власній правоті".
Після того як плани розроблені і провідні відчули, що групи можуть працювати узгоджено, кожна з груп по черзі виступає зі своїми аргументами. При цьому краще починати не з тієї групи, у якій результат найбільш правильний. Виступаючих в ході докази переривати не можна.
Провідні з'ясовують, не змінив чи хто з учасників своєї точки зору. Якщо такі є, то вони підключаються у відповідні групи. Потім починається дискусія, в якій кожна група намагається переконати інших у правильності свого результату.
У підсумку всі повинні прийти до одного результату.
Обговорення ходу рішення задачі згідно зі вступом ведеться за двома темами: міжособистісне взаємодія в процесі переконання (менша частина часу) і алгоритм прийняття рішення (більша частина часу).
Оскільки на обговорення першої теми залишається мало часу, краще будувати його на порівнянні що виявилися на другому занятті особливостей міжособистісної взаємодії з їх поведінкою в ході переконання. Крім того, рішення задачі дає можливість учасникам групи зрозуміти свої особливості не у формальному, а в діловому спілкуванні. Учасники групи зможуть краще зрозуміти відмінність ділового спілкування від неформального, якщо провідні розкажуть їм про основи транзактного аналізу і ролях Батько, Дорослий, Дитина.
Пояснення. "У спілкуванні кожна людина, незалежно від віку, може грати три ролі: Батько, Дорослий, Дитина. Якщо ми говоримо про те, що правильно чи неправильно, що добре або погано, на що треба звернути увагу, а на що звертати не варто, - ми перебуваємо в ролі Батька.
Дитина - це наші почуття і реакції на самих себе, запас інформації про події нашого внутрішнього життя. Це те, як бачить дитина зовнішні події і реагує на них.
Дорослий - це незалежна людина-комп'ютер, який переробляє всю інформацію (у тому числі і для Батьків і для Дитини), може сам зробити висновки і прийняти рішення на основі того, що правильно зараз. Дорослий - це наше вміння мислити раціонально на основі об'єктивних чинників.
У неформальному спілкуванні всі три ролі зустрічаються однаково часто (хоча в кожної людини "пропорції" ролей різні). У діловому ж спілкуванні частіше переважає роль Дорослого. Усі конфлікти, пов'язані з нерозумінням однією людиною іншого, зазвичай виникають від несумісності ролей (наприклад, коли одна людина в ролі Дитини просить участі та захисту, а другий з позиції Дорослого пояснює йому, що треба було зробити в даному випадку)".
Обговорення другий теми відбувається у формі засвоєння алгоритму прийняття рішення з опорою на приклади вирішення завдання "Корова".
Пояснення. "Людина часто виявляється в ситуації вибору: вступати у внз або йти працювати; який факультет вибрати; вийти заміж або продовжувати вчитися; вступати до аспірантури або йти працювати; їхати по розподілу чи ні і т.д. Таким чином, людина виявляється в ситуації прийняття рішення. Для дуже багатьох подібна ситуація виявляється стресовій. Про причини такого ставлення до необхідності приймати рішення ми говорили на першому занятті: з одного боку, людині страшно брати на себе відповідальність за свої вчинки, з іншого - він просто не знає, як грамотно прийняти рішення, щоб воно відповідало його інтересам і цілям. Тому просте знання деяких правил вже значно полегшує прийняття рішення. Які ж ці правила?
Процес ухвалення рішення дослідники розділяють на декілька етапів:
1. Збір можливих варіантів вирішення. На цьому етапі завданням людини стає збір як можна більшої кількості - глобальних і приватних, реальних та нереальних, мають під собою основу і не мають. Всі ідеї краще записати і піддати первинного аналізу.
2. Збір інформації по кожному варіанту рішення. Чим повніше інформація, тим з більшою впевненістю можна буде прийняти або відкинути шлях вирішення проблеми. На етапі збору інформації деякі ідеї вже відкидаються.
3. Дослідження шансів успішності в кожній альтернативу. На цьому етапі людина шукає відповідь на питання: "чи Можу я насправді здійснити цей варіант?"
4. Зв'язок кожної альтернативи з цілями та цінностями. Іноді найбільш успішний шлях вирішення конкретної проблеми не відповідає загальним принципам людини, його етичним нормам або життєвих цілей. Тому на даному етапі йдуть пошуки такого рішення, яке б враховувало дані фактори.
5. Розробка конкретного плану дій та визначення факторів, що сприяють і перешкоджають цим варіантом вирішення проблеми.
6. Формулювання плану дій для нових можливостей і нового розвитку. Це дуже важливий етап прийняття рішення. Людина завжди повинен мати перспективні цілі, тільки в цьому випадку його розвиток не зупиниться. Тому вирішувати приватні проблеми необхідно в руслі перспективного розвитку і їх рішення не повинно перешкоджати розвитку.
Особливо хотілося б звернути увагу на те, що вірне рішення ніколи не веде до безвиході. Воно повинне створювати людині можливості для подальшого розвитку".



Тренінг "Лідер та його команда"
Мета:
1. Розкриття особистісного потенціалу учасників групи.
2. Формування уявлень про лідерство, усвідомлення і прояв своїх сильних сторін.
3. Розвиток здатності до цілепокладання і організації групової роботи.
Завдання:

1. Розвиток взаєморозуміння і почуття відповідальності по відношенню один до одного.
2. Формування навичок розуміння один одного.
3. Придбання навичок прийняття відповідальності один за одного.
4. Виявлення і розвиток уявлень про лідерство.
5. Набуття навичок планування та організації роботи в команді. 
Засоби:
1. Журнали, вирізки з підбіркою картинок для колажу.
2. Олівці, фломастери, ножиці, скотч, клей, ватмани А3 (на кожну підгрупу).
3. Анкети для письмової рефлексії.
Вступна міні-лекція: мета - розташувати групу до тренінгової програми, розповісти про цілі, завдання і засоби за допомогою яких буде проводитись тренінг.
Уявлення про лідерство
Індивідуальна робота на листочках (7-10 хвилин)
Ведучий:Зараз вам потрібно буде відповісти на два питання. Візьміть аркуш паперу і розділіть його на дві частини. У першому стовпці напишіть:«Мої позитивні якості», а у другому стовпці - «Мої негативні якості». Підкресліть однією рискою якості, які ви вважаєте, допомагають вам бути лідером.
Робота в парах (10-15 хвилин).
Ведучий: протягом 5 хвилин по черзі розкажіть один одному про своїх сильних і слабких сторонах. Чи є у вас лідерські якості? Виберіть три найважливіших якості «справжнього лідера» і поясніть чому?
Робота з усією групою (20-30 хвилин). 
Ведучий: Отже, попрацювавши в парах, ви розповіли один одному про своїх сильних і слабких сторонах, лідерських здібностях кожного, і виділили три якості «справжнього лідера». Тепер по черзі вам потрібно назвати ці якості, коротко аргументувавши чому.
Запис на дошці званих якостей. Обговорення, ранжування.
Перерва (10).
Ставлення до лідерства
Колаж «Справжній лідер»
Робота в міні-групах (по 4-5 осіб). 

Ведучий: Кожній групі потрібно буде створити колаж на тему: «Справжній лідер - це...» Для цього ви отримаєте необхідні матеріали, які можна буде використовувати при створенні вашого колажу. Час роботи обмежена (30 хвилин), тому намагайтеся працювати швидко і злагоджено.
Подання та перегляд отриманих робіт. Зворотній зв'язок один одному (10-15 хвилин).
Уміння лідера
Гра 1 «Паровозики» (в міні-групах)
Ведучий: Хлопці, зараз ми зіграємо у відому гру «Паровозики». Кожен з вас по черзі зможе побувати «локомотивом» і «вагончиком». Домовтеся і розподіліть в командах, хто буде першим «локомотивом», другим і т.д.
Умова проведення: Одночасно будуть рухатися кілька «паровозиків». Тим, хто буде «локомотивом», важливо дуже акуратно, без зіткнень, провезти за собою «вагончики», які будуть з закритими очима. Завдання для кожного учасника: запам'ятовувати свої відчуття в ролі «вагончика» і в ролі «локомотива».
Обговорення:
Ваші відчуття, коли ви були « локомотивом», « вагончиком»?
Що було складно?
У якій ролі більше сподобалося, чому? 
Гра 2 «Ведучий телепередачі»
Мета гри: Розвиток уміння брати на себе відповідальність. Вміння планувати та реалізовувати поставлені цілі, працюючи в групі. Саморозкриття допомогою творчої діяльності.
Ведучий: Зараз ми з вами вирушимо на незвичайну телестудію, де ви зможете спробувати себе в ролі телеведучого різних програм.
Залишаємося в тих же підгрупах, як на «паровозиках» (за 5-6человек). Ви побуваєте на кількох передачах. На кожну програму команді необхідно вибирати телеведучого, без повторів учасників.
• Перша передача «Новини»
• Друга передача «Спорт»
• Третя передача «найрозумніший»
• Четверта передача «Про тварин»
• П'ята передача «Культура»
Обговорення підсумків гри (10-15 хвилин).
1. Складно було в ролі телеведучого (продумувати, організовувати і реалізовувати свої сценарії)?
2. Хто з телеведучих вам сподобався найбільше, чому?
3. При обговоренні і планування сценарію важко було домовитися між собою?
4. Що ви робили для того, щоб прийти до співробітництва і взаєморозуміння в групі?
Рефлексія.
Завершення заняття:
- Згадуємо, у що грали і що робили.
- Що особисто для вас було складно, але ви впоралися?
- Що найбільше сподобалося, було цікаво?
Аналіз виконаної тренінгової програми:
Найскладнішим було домогтися розташування групи до програми тренінгу. Завдяки вступної міні-лекції вдалося підготувати групу до початку проведення. Уявлення про лідера дозволило з'ясувати, що таке лідер, грунтуючись на думку різних груп аналізуючи і синтезуючи дані вдалося сформувати поняття «лідер».
Ставлення до лідера - це завдання дозволило об'єднати весь колектив за коштами рішення творчої задачі і розігріти змагальний дух шляхом поділу всієї групи на міні-групи.
Уміння лідера складається з двох ігор:
1 Гра «Паровозики»;
2 Гра «Ведучий телепередачі».
Завдання цих ігор в тому, що всі учасники спробували побувати в ролі ведучого і веденого, порівняти відчуття і відчути себе лідером.
Рефлексія дозволяє ще раз повернутися до тих почуттів, що були пережиті, усвідомити їх і закріпити.
Висновок.






Корабельна аварія
Мета: Вправа використовується для дослідження процесу ухвалення рішення групою; вчить ефективного поведінки для досягнення згоди при вирішенні групового завдання; надає інформацію щодо патерпілих комунікації, керівництва і домінування в групі і може внести вклад в згуртованість членів групи .
Необхідний час: 1,5 години.
Матеріали: Копії інструкцій, великі паперові листи і олівці.
Процедура: Кожному члену групи дають наступну інструкцію і просять виконати завдання протягом 15 хвилин.
Ви дрейфуете на яхті в південній частині Тихого океану. В результаті пожежі велика частина яхти і її вантажу знищена. Яхта повільно тоне. Ваше місцезнаходження неясно через поломки основних навігаційних приладів, але приблизно ви знаходитесь на відстані тисяч миль на північний захід від найближчої землі.
Нижче дано список з 15 предметів, які залишилися цілими і не пошкодженими після пожежі. На додаток до цих предметів ви маєте міцним надувним рятувальним плотом з веслами, достатньо великим, щоб витримати вас, екіпаж і всі перераховані нижче предмети. Майно, що залишилися в живих людей складають пачка сигарет, кілька коробок сірників і п'ять однодоларових банкнот...
Ваше завдання - класифікувати 15 нижчеперерахованих предметів згідно з їх значенням для виживання. Поставте цифру 1 біля самого важливого предмета, цифру 2 - у другого за значенням і так далі до п'ятнадцятого, найменш важливого для вас.
Секстант. Дзеркало для гоління. Пятигаллоновая каністра з водою. Протимоскітна сітка. Одна коробка з армійським раціоном США. Карти Тихого океану. Подушка (плавальний засіб, санкціоноване береговою охороною). Двухгаллоновая каністра нафтогазової суміші. Маленький транзисторний радіоприймач. Репелент, що відлякує акул. Двадцять квадратних футів непрозорого пластику. Одна кварта пуерто-риканського рома міцністю 80°. П'ятнадцять футів нейлонового каната. Дві коробки шоколаду. Рибальська снасть.
Після того, як завершена індивідуальна класифікація, групі дається 45 хвилин для виконання загального завдання. Це вправа на групове прийняття рішень. Ваша група, керуючись принципом досягнення згоди при прийнятті спільного рішення, повинна прийти до єдиної думки щодо місця в класифікації кожного з п'ятнадцяти предметів, перш ніж воно стане частиною рішення. Досягти згоди важко, тому не кожна оцінка буде отримувати повне схвалення всіх учасників. Група намагається кожну оцінку дати так, щоб всі члени групи могли з нею погодитися хоча б частково. Використовуйте наступні рекомендації для досягнення згоди:
1. Уникайте захищати свої індивідуальні судження. Підходьте до завдання логічно.
2. Уникайте змінювати свою думку тільки заради досягнення згоди, не намагайтеся ухилитися від конфлікту. Підтримуйте тільки ті рішення, з якими ви можете погодитися хоча б частково.
3. Уникайте таких методів "зменшення конфлікту", як голосування, компромісні рішення з метою досягнення згоди при вирішенні групового завдання.
4. Розглядайте розходження думок як допомогу, а не як перешкоду при прийнятті рішень. 
Після того як група проранжировала 15 предметів в залежності від їх важливості, подивіться правильний порядок класифікації, наведений у Додатку до цього вправі.
Тут ви можете порівняти дані індивідуального ранжування з даними, до яких прийшла група в результаті згоди. Затратьте додатково якийсь час для обговорення процесу прийняття рішень. Які види поведінки допомагали чи заважали процесу досягнення згоди? Які з'явилися патерни лідерства? Хто брав участь, а хто ні? Хто впливав? Чому? Яка була атмосфера в групі під час дискусії? Оптимально чи використовувалися можливості групи? Які дії вживали учасники групи для "протягування" своїх думок? Як поліпшити прийняття рішення групою?
В якості варіанту один або кілька спостерігачів, які не беруть участі в груповому процесі, можуть надати після виконання завдання зворотний зв'язок про груповому чи індивідуальному поведінці.
Додаток до вправи "Потерпілі корабельна аварія"
Згідно "експертам", основними речами, необхідними людині, потерпілого аварію корабля в океані, є предмети, службовці для залучення уваги, і предмети, що допомагають вижити до прибуття рятувальників. Навігаційні засоби мають порівняно невелике значення: якщо навіть маленький пліт і в змозі досягти землі, неможливо на ньому запасти досить їжі і води для життя протягом цього періоду. Отже, найважливішими є дзеркало для гоління і двухгаллоно-вая каністра нафтогазової суміші. Ці предмети можуть бути використані для сигналізації повітряним і морським рятувальникам. Другими за значенням є такі речі, як пятигаллоновая каністра з водою і коробка з армійським раціоном.
Коротка інформація, яка дається для оцінки кожного предмета, очевидно, не перераховує всі можливі способи застосування даного предмета, а скоріше вказує, яке значення має даний предмет для виживання.
1. Дзеркало для гоління.
Важливо для сигналізації повітряним і морським рятувальникам.
2. Двухгаллоновая каністра нафтогазової суміші. Важлива для сигналізації. Нафтогазова суміш може бути запалено доларовими банкнотом і сірником (природно, поза плота) і буде плисти по воді, привертаючи увагу рятувальників.
3. Пятигаллоновая каністра з водою. Необхідна для втамування спраги.
4. Одна коробка з армійським раціоном США. Забезпечує основну їжу.
5. Двадцять квадратних футів непрозорого пластику.
Використовується для збору дощової води, що забезпечує захист від стихії.
6. Дві коробки шоколаду. Резервний запас їжі.
7. Рибальська снасть.
Оцінюється нижче, ніж шоколад, тому що в даній ситуації "синиця в руці краще журавля в небі". Немає впевненості, що ви зловите рибу.
8. П'ятнадцять футів нейлонового каната.
Можна використовувати для зв'язування спорядження, щоб вона не впала за борт.
9. Плавальна подушка.
Якщо хтось впаде за борт, вона може стати рятівним засобом.
10. Репелент, що відлякує акул. Призначення очевидно.
11. Одна кварта пуерто-риканського рома міцністю 80°.
Містить 80% алкоголю - досить для використання в якості можливого антисептика при будь-яких травмах; в інших випадках має малу цінність, оскільки вживання може викликати зневоднення.
12. Маленький транзисторний радіоприймач. Має незначну цінність, так як немає передавача.
13. Карти Тихого океану.
Марні без додаткових навігаційних приладів. Для вас важливіше знати, не де ви знаходитесь, а де знаходяться рятувальники.
14. Протимоскітна сітка.
У Тихому океані немає москітів.
15. Секстант.
Без таблиць і хронометра щодо марний.



Тема уроку: Причини появи і види банків.
Мета уроку:
Навчальна :
1. організувати діяльність учнів з планування спільно з учителем вивчення нової теми;
2. організувати діяльність учнів з вивчення та первинному закріпленню таких понять: банк, функції банків, кредитування, маржа, емісійний і комерційний банки;
3. забезпечити розвиток в учнів умінь порівнювати інтереси власників заощаджень і підприємців;
4. допомогти учням усвідомити існуючі функції банків;
5. забезпечити розвиток в учнів монологічного мовлення;
6. сприяти розвитку у дітей умінь здійснювати самоконтроль, самооцінку своєї діяльності.
Виховн
а - розвивати пізнавальну активність і творчий підхід  особистості, логічне мислення і адаптивні можливості.
Розвиваюча - виховання професійної компетентності, вдосконалення методики виховного впливу на особистість учня через самостійну роботу.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нового матеріалу
Метод навчання: розповідь, бесіда, демонстрація, самостійна робота
Т
ЗН: комп'ютер, мультимедійна установка.

ПЛАН УРОКУ:
1. Організаційний момент
2. Цілепокладання і мотивація
3. Актуалізація опорних знань
4. Вивчення нового матеріалу
5. Закріплення вивченого матеріалу
6. Домашнє завдання
7. Підведення підсумків
8. Рефлексія

ХІД УРОКУ:
1.Організаційний момент
2. Постановка мети уроку і мотивація: Тема нашого уроку «Причини появи і види банків»
Для того, щоб скласти цілісне уявлення про устрій грошової системи суспільства, нам треба познайомитися з банками, через які йде грошовий оборот, і тією системою, яку вони утворюють в будь-якій країні з розвиненими економічними механізмами.
Ми з вами познайомимося сьогодні з такими поняттями як  банк, причини появи банків, функції банків, кредитування, види банків: емісійний і комерційний банки;
3. Актуалізація опорних знань: Перш ніж приступити до вивчення нової, теми давайте згадаємо, що таке гроші і які їхні основні функції?
Гроші - особливий товар, який:
1. приймається усіма в обмін на будь-які інші товари та послуги
2. дозволяє
оцінити всі товари для потреб обміну та обліку
3. дає можливість зберегти і накопичити частину поточних доходів у формі заощаджень
Виходячи з визначення, що таке гроші ми можемо вивести основні функції грошей. Хто назве основні функції грошей?
Основні функції грошей:
1. зас
іб обміну
2.
міра вартості (рахунку)
3. засобу заощадження
(накопичення)

4. Вивчення нового матеріалу: А тепер переходимо до вивчення нової теми. Банки дуже давнє економічне винахід.
4.1.Історія появи банків
Про історію та причини виникнення банків нам розповість Ігнатова Катерина (слайд № 3)
«Гроші на стіл!» - Стародавній заклик банкірів

Заклик «Гроші на стіл!» Народжений зовсім не в гральних будинках чи світі грабіжників. Він був основою організації роботи найперших з відомих людству банків. Традиція роботи контор з обміну грошей (міня
л) і наданню інших банківських послуг у храмах народилася в глибоку давнину, і всі до цього звикли.
Дійсно, ще в Стародавньому Вавилоні і Стародавній Греції об'єднання жерців і храмів займалися банківськими операціями, задовольняючи нагальну потребу суспільства в надійному зберіганні грошей і позичання їх для комерційних угод або на особисті потреби. Місцем проведення операцій по прийому заощаджень та обміну грошових знаків незліченних древніх держав був звичайний стіл, по-грецьки «трапеза», що й дало ім'я банкірам того часу - трапезіти. Римських банкірів (менсаріями) також іменували на честь столу, по-латині називався «Менса». І нарешті, то слово, яке прийшло до нас (банкір), своїм походженням зобов'язане все того ж нехитрому предмету побуту, який в середньовічній Італії іменувався «банку».
Почавши з обміну грошей різних країн, зберігання заощаджень і надання
позичок, банки поступово розширювали коло своїх послуг, допомагаючи насамперед розвитку торгівлі. Про те, яку міць банки придбали вже в середньовічній Європі, свідчить історія родини Медичі - банкірського дому з Флоренції.
Банк Медічі в XV в. став одним з найбільших у Європі, що дозволило їм на 300 років стати правителями міста-держави Флоренції і добитися титулу герцогів. Втім, для забезпечення захисту своїх економічних інтересів Медічі не обмежилися герцогством.

Діючи за перевіреною схемою, вони спочатку створили банк при престолі папи римського, а потім звели на цей престол двох членів своєї сім'ї.
Відомі Медічі і як найбільші покровителі мистецтва і науки: саме завдяки їм Флоренція стала одним з найпрекрасніших міст світу. І це теж мало економічні коріння. Такою діяльністю Медічі як би замолювали свої «банкірські гріхи». Справа в тому, що тоді банківський відсоток розглядався церквою як податок на час (у даному випадку - час користування позиковими грошима). А час, на думку отців церкви, є справа Бога. Отже, банкіри наживаються на тому, що належить тільки Богу, і тому впадають у гріх.
Сьогодні банкірам, на щастя, не треба виправдовуватися за те, що вони стягують відсоток з позичальників (хоча в мусульманських країнах це заборонено і донині і там банки забезпечують свою вигоду іншими способами - участю в майбутніх прибутках фірми-позичальника). У результаті банківські організації зайняли центральне місце в економіках ринкового типу. Більше того, нині банки нерідко називають «п'ятою владою» в будь-якій країні (якщо вважати, що перші чотири - це парламент, уряд, суд і преса).

4.2.Економі
чні інтереси підприємця і власника заощаджень, які призвели до появи банків
І так з історії виникнення банків ми бачимо, що ледь у сховищах давніх банків з'явилися мішки зі скарбами, як в їх сторону звернувся погляд місцевих підприємців - купців, ремісників. У них виникло цілком резонне питання: а чи не можна на час скористатися чужими заощадженнями для розширення масштабів своїх операцій? Природно, за плату! Так перетнулися інтереси двох найважливіших учасників економіки - власника заощаджень і підприємця, що потребує  капіталу для розширення своєї діяльності. Саме цьому і зобов'язані банки своїм народженням: перетин інтересів підприємця і власника заощаджень.
Давайте проведемо порівняльну характеристику економічних інтересів підприємця і власника заощаджень.
(Демонстрація слайду № 4 Економічні інтереси, які призвели до появи банків)
4.3.Функціі банків
Провівши, порівняльну характеристику інтересів власників заощаджень і підприємців, ми можемо зробити висновок, що банки виконують найважливіші функції в економіці.
Які функції в економіці виконують банки
?
Банки виконують в економіці 4 основні функції:
1. розрахункову - організовуючи взаємні розрахунки продавців і покупців товарів і послуг.
2. депозитну - забезпечуючи власникам заощаджень можливість помістити тимчасово вільні гроші в банк і отримати за рахунок цього додатковий дохід.
3. кредитну - надаючи можливість фірмам, домогосподарствам та урядам залучити на тимчасовій основі і за плату грошові кошти, які їм необхідні для вирішення тих чи інших проблем.
4. створення нових форм грошей для прискорення і полегшення платежів за товари та послуги (наприклад, чекові книжки)
(Запишіть основні функції банків в зошит )
4.4.Кред
итування
Отже, банки виступають в ролі колективної «скарбнички» для громадян країни. Вони збирають під свої гарантії ті заощадження, які інакше зберігалися б у громадян просто вдома або давалися б в борг під розписки (як це було в старовину). Але банки не просто «скарбнички» - вони вміють змусити гроші рости і приносити дохід власникам заощаджень. При цьому власникам заощаджень навіть не потрібно самим займатися комерційним вкладенням своїх коштів - за них це зроблять банкіри. (Слайд № 9)
Отримання доходу для власників заощаджень забезпечується банками на основі дуже простого (на перший погляд) економічного механізму. Суть його полягає в тому, що банки позичають зібрані заощадження громадян державі і комерційним фірмам, якщо тим не вистачає грошей для своєї діяльності. Таке позичання називається кредитуванням. (Слайд №)
Природно, що позичання здійснюється заради тієї плати, яка береться з позичальників за користування кредитом. Велика частина цієї плати йде на виплату винагороди - процентного доходу - власникам заощаджень. А частина - її називають маржею - залишається самим банкам і утворює їх дохід. Отже, ціна банківського кредиту, з точки зору позичальника, має наступну структуру (слайд № 10)

4.5.В
иди банків
За свою довгу історію банки пройшли величезний шлях розвитку і вдосконалення. Підсумком цього шляху стало народження безлічі форм банківських установ. При цьому банківські системи різних країн нерідко досить істотно різняться по влаштуванню.
Основні види банків: емісійні та комерційні.
Крім того,  діють банки: інвестиційні (ви
конують операції з цінними паперами); ощадні; спеціальні (до них відносяться зовнішньоторгівельні, іпотечні, сільськогосподарські).
Як правило, емісійним є або один (державний, центральний) банк, або декілька банків, які виконують цю функцію від імені держави.
В Україні емісійним є тільки Центральний банк- НБУ, що належить державі. Емісійний банк не обслуговує приватних осіб і фірми. Він веде справи тільки з державою і комерційними банками.
Всі інші банки відносяться до категорії комерційних і обслуговують громадян
 і фірми. У більшості країн світу головний (емісійний) банк зараз виконує 5 основних функцій:
1. за дорученням держави здійснює випуск (емісію) готівки;
2. діє як «банк банків», тобто зберігає грошові резерви комерційних банків і видає їм при необхідності позики (кредитор останньої інстанції), а також від імені держави здійснює нагляд за їх діяльністю;
3. грає роль банкіра уряду, оскільки саме він продає на фондовому ринку, розміщує державні цінні папери (державні облігації і т.д.), надає кредити уряду в разі особливої ​​необхідності, веде розрахункові операції для уряду і всіх організацій, що належать державі, веде грошові операції державного казначейства, зберігає державні резерви в дорогоцінних металах і вільно конвертованій валюті;
4. є головним організатором безготівкового грошового обігу в країні, допомагаючи комерційним банкам країни здійснювати розрахунки між собою за своїми операціями і за дорученнями своїх клієнтів;
5. регулює грошово-кредитні операції і спостерігає за тим, як діють в країні комерційні банки
та дотримуються законів.
Комерційні банки
представляють собою універсальні  кредитно-фінансові установи. Вони можуть бути повністю приватними або держава може бути їх співвласником (наприклад, Ощадний банк – приватний (державний) акціонерний комерційний банк, але державі належить найбільший пакет його акцій).  В Україні  сформована дворівнева банківська система, що охоплює Центральний банк (НБУ) і спільнота комерційних банків. Операції комерційних банків поділяються на пасивні (залучення коштів) і активні (розміщення засобів).
Комерційні банки не завжди зацікавлені в дрібних клієнтах або в роботі з населенням. Частка вкладів у пасиві комерційних банків стійко зберігається на рівні 1%. Проте останнім часом комерційні банки в пошуках вільних коштів починають застосовувати нові форми роботи, такі, як операції з терміновими вкладами, випуск депозитних і ощадних сертифікатів, векселів, акцій і облігацій, кредитних карт.
Менш монополізована сфера розрахункового обслуговування юридичних осіб. Тут йде сильна конкуренція за великих клієнтів, що зберігають або пропускають через свої рахунки величезні грошові кошти.
4.6. Що таке «банк»?
Ми багато дізналися про банк
и: причини появи, функції, види банків.
І тепер прийшла пора дати повне визначення того роду комерційної організації, яка називається банком. Давайте це зробимо разом:
І так:
Банк - це фінансова організація, що здійснює діяльність з:
1. прийому депозитів
2. наданню позик
3. організації розрахунків
4. купівлі й продажу цінних паперів
Скажіть будь ласка які види банків є в нашому місті?
Відповідь: комерційні та представництво емісійного банку.

4.7. Структура сучасної національної банківської системи
Подивіться на слайд № 14 Перед вами структура сучасної національної банківської системи. Хто допоможе сформулювати структуру сучасної банківської системи?
А тепер увага на екран: відео «Американська  мрія»
5. Закріплення вивченого матеріалу.
 Як закріплення вивченого матеріалу пропоную вам виконати тест, що складається з 5 питань.
Тест з економіки на тему: «Причини появи і види банків»
1. Для отримання банком прибутку, необхідно, щоб:
А) відсоток за вкладами був більше відсотка за кредитами;
Б) відсоток по кредитах був більше відсотка за вкладами;
В) у нього було дуже багато клієнтів;
Г) він не займався валютними операціями.
2. Емісійний банк відрізняється від комерційних банків тим, що володіє правом:
А) купувати і продавати цінні папери;
Б) надавати позики;
В) випускати в обіг національні грошові одиниці;
Г) приймати вклади від фізичних та юридичних осіб.
3. прибуток банку - це:
А) відсоток за депозитами;
Б) відсоток по кредитах;
В) різниця між ставками відсотка за кредитами і депозитами;
Г) різниця всіх доходів банку та його витрат.
4. Інтереси підприємця визначаються тим, що він потребує:
А) своїх заощадженнях;
Б) банку;
В) грошовому капіталі;
Г) валюті.
5. Комерційний банк це фінансова організація здійснює діяльність з:
А) приймання депозитів
Б) наданню суд
В) організації розрахунків
Г) купівлі та продажу цінних паперів
Д) всі відповіді вірні
Е) всі відповіді не вірні
А тепер перевіримо, як ви виконали завдання. Увага, на екрані правильні відповіді. Звірте свої відповіді та оцініть себе самі. 
6. Домашнє завдання
.
7. Підведення підсумків уроку: Підведемо підсумки уроку. Сьогодні ми з вами виконали велику роботу з вивчення та закріплення нової теми «Причини появи і види банків». І так оцінки за урок ...

8. Рефлексія: Статистичне  опитування. Перед вами конверти і картки зеленого, жовтого і червоного кольорів. Покладіть в конверт ті картки, які відповідають вашій оцінці уроку.
Як почувалися на уроці?
Добре - зелений