вторник, 27 ноября 2012 г.

конспект. Я підприємець?

 Засідання клубу  « ТЕМП» № 4

Я підприємець? Риси підприємця.
Мета: коротко ознайомити учнів з історією виникнення понять «підприємець»,      «підприємництво», «підприємницька діяльність»; привернути увагу учнів до питання важливості вибору професії, вчити бачити свої реальні перспективи і можливості, нести особисту відповідальність за своє майбутнє, розвивати вміння планувати і досягати професійних цілей, раціонально використовувати час.
Обладнання:компютер, проектор, відеоролики, магніти, комплект карток, дошка, кольорова крейда.
План заняття:
1.Організаційний момент.
2.Коротка історія підприємництва.
3.Перегляд відеороликів  № 1,2
4.Бесіда з учнями.
5. Риси підприємця.
6.Гра одягни підприємця.
7.Підсумки.Перегляд  відео « В.В. Довгань  Що для мене підприємництво? »

Хід заняття.
1.Організаційний момент. Привітання та створення позитивного настрою.
2.Коротка історія підприємництва.
Хто такий підприємець?
У науковий обіг поняття «підприємець» увів банкір-економіст Р. Кантільйон на початку XVII ст. До підприємців він зараховував людей з нефіксованими прибутками (ремісників, селян), тобто тих, хто був зайнятий економічною діяльністю в умовах нестабільності та непередбаченості цін. Головною рисою підприємця він вважав готовність до ризику.  А.Сміт, один з тих, хто заклав теоретичні підвалини підприємництва, розглядав підприємця як власника. Саме цим визначаються його дії в економічному житті, мотивація, поведінка, психологія.

Рис 1. Річард Кантільйон (1680-ті - 1734) — ірландський економіст, автор Essai sur la Nature du Commerce en Général (Есеї про природу торгівлі взагалі), книжки, яку британський економіст кінця XIX ст. В.Джевонс вважав «початком політичної економії».

Враховуючи інтереси, вигоду як невід`ємний атрибут підприємця, не можна лише ним визначати мотиви його діяльності. Адже в умовах ринкового середовища суб`єктів підприємницької діяльності багато і між ними точиться конкурентна боротьба за кращий результат - прибуток. Отримати останній можна лище за умови застосування найбільш ефективного варіанта використання ресурсів, оцінки економічного ризику, новаторських ідей. Це спонукає підприємця йти непротореним шляхом, застосовувати найкращі якості працівника: творчість, сумлінну працю, організаторські здібності.

Намагання проявити себе як особистість у певній сфері діяльності, реалізувати свої ідеї та результати праці, зробити їх надбанням суспільства - це також інтерес підприємця, якому належить значна роль у житті суспільства, є його рушієм. Усе це і робить підприємця піонером, який веде вперед  сво
ю справу, а підприєм-ництво  - локомотивом економічного, соціального і культурного розвитку людського суспільства.

Поняття “підприємець” часто вживають як синонім такого поняття, як “господар”, “бізнесмен”.
 Людину, яка організувала свою справу  і веде її, називають саме одним з цих понять.

 Підприємницька діяльність
Підприємницька діяльність — праця індивіда, заснована на розвитку особистих якостей, розширенні знань щодо своїх можливостей, спрямованих на досягнення найкращого результату у господарській діяльності, реалізацію власної мети, отримання економічної вигоди і насамперед привласнення додаткового продукту.

Підприємництвом не можна вважати виконання будь-якого завдання, отриманого від іншої особи, якщо у виконавця був відсутній хоча б один особистісний фактор і не було права на свободу такої діяльності. (реалізатор товарів, ……)

Бесіда. Хто із вас думав про своє майбутнє?  Що ви думаєте робити після закінчення школи? Хто хоче відкрити свій бізнес? Які причини  такого вибору?

3.Перегляд відеоролику № 1 «Ти підприємець»
Бесіда. Що ви побачили?  Ваші враження ? Висновки.
Перегляд відеоролику № 2 « Підприємці можуть змінити світ»

4. Бесіда. Що ви побачили?  Ваші враження ? Що дав вам перегляд цього відеоролику? Висновки.
 5.Робота в групах.
Завдання. Як ви вважаєте які риси притаманні підприємцю?
Захист проектів.
 6. Робота в групах.  Дидактична гра   «Одягни підприємця»
Одяг підприємця (Виготовити картки + магніти)
Досягти успіху бізнесменові допомагає вміння «сконструювати» свій зовнішній вигляд. Складіть робочий костюм з огляду на комбінацію кольорів сорочки, краватки, шкарпеток і черевиків з наступного набору:
КОСТЮМ: сірий, темно-синій, чорний, коричневий.
СОРОЧКА: біла, блакитна, світло- рожева, бежева.
КРАВАТКА: коричнева, червоно-чорна, сіра, зеленувато-коричнева.
ШКАРПЕТКИ: чорні, коричневі, фіолетові, бордо, бежеві.
ЧЕРЕВИКИ: чорні, коричневі.
Захист своїх проектів.



Характерні риси підприємця

Характер підприємницької діяльності висуває певні вимоги до особистості підприємця. Тому підприємець повинен мати не лише бажання або нахил до підприємництва, а й певні ділові якості й риси характеру. За даними п’ятирічного проекту виявлення “профілю підприємця ”, організованого американською фірмою “Мак-Бер
- енд Компані, виділено 21 найважливішу рису “оптимального типу підприємця”.  Найбільш важливі серед них:

1. організаційно-господарське новаторство;
2. готовність та здатність до ризику;
3. пошук нових можливостей та ініціативність;
4. орієнтація на ефективність та якість продукції і обслуговування;
5. майнова відповідальність та цілеспрямованість;
6. висока інформованість та постійне спостереження;
7. здатність до жертв в інтересах справи;
8. чіткість, планомірність у роботі;
9. здатність переконувати людей, комунікабельність, чесність, надійність тощо.

Підприємець повинен мати такі найважливіші якості, що групуються навколо відповідних функцій:

1) здатність бачити в людині основне джерело підвищення ефективності роботи підприємства, генератора нових ідей; проводити політику формування лідерів і новаторів, стимулювати у них виправданий ступінь ризику; формувати економічне мислення; постійно здійснювати пошук нових можливостей, бути ініціативним та ін.;


Рис 4. Однією з характерних рис підприємця є чіткість та планомірність в роботі.

2) уміння об'єднати людей для досягнення спільної мети, здатність переконувати їх, приділяти увагу прагненням людей, їх духовним якостям, домагатись, щоб цінності фірми підтримували всі працюючі тощо;
3) професійна підготовленість для пошуку оптимальних варіантів розвитку підприємства, інтенсифікації його діяльності; здатність постійно орієнтуватись на ефективність та якість, здійснювати систематичне планування, прагнути до всебічної інформованості, йти на розумний ризик; впроваджувати такі форми і системи заробітної плати, які сприяють економії ресурсів (сировини, електроенергії, палива, праці); надавати підрозділам певну автономію в поєднанні з жорстким централізмом щодо досягнення стратегічних цілей та ін.;
4) постійне орієнтування на потреби споживачів; сплата податків відповідно до чинного законодавства; прагнення не забруднювати довкілля; добиватись оптимального поєднання індивідуальних, колективних та суспільних інтересів; відповідати за свої дії;
5) уміння діяти цілеспрямовано, енергійно, вірити в успіх справи, бути наполегливим і гнучким, розвивати свої творчі, організаторські здібності тощо.

Розвиток суспільної форми капіталу має певні історичні межі, сутність яких розкривається в історичній тенденції капіталістичного нагромадження.


Рис 5. Серед важливих якостей підприємця вміння діяти цілеспрямовано, енергійно та вірити в успіх справи.

7.Підсумки. Перегляд  відео « В.В. Довгань  Що для мене підприємництво? »


Комментариев нет:

Отправить комментарий